Dijital Pazarlamada Değişime Ne Kadar Hazırsınız?

Bağımlıyız evet, telefon olmadan dışarı çıkamıyoruz, sokağa çıktığımızda kablosuz internet hizmeti sunmayan hiçbir yere gitmiyoruz. Gittiğimiz her mekanda Foursquare / Swarm, Facebook ile check-in yapıp, mekan hakkında düşüncelerimizi paylaşıyor, markalara ürün ve hizmetleri ile fikirlerimizi aktarırken, başkalarının deneyimlerini okuyabiliyoruz, artık hiç bir arkadaşınız sizden kaçamıyor çünkü  her an nerede olduğunu görüyor ve yaptığını biliyoruz.Swarm Foursquare

Gezdiğimiz, gördüğümüz yerlerin Instagram ile paylaşıp, Twitter ile televizyonlarda canlı programlara katılıp, soru ve fikirlerimiz ile program akışına ” o an ” yön verebiliyoruz. Türkiye’ de internetin yaygınlaşması, hızlanması ve ucuzlaması, akıllı telefon satışlarının her geçen gün inanılmaz şekilde artması ile sosyal medyada yaratılan trafik ve artık “herkesin her an orada olması” , markaların ilgisini iyiden iyiye çekmeye başladı.

Markalar bağımlılık ve güven yaratmak kendilerinden söz ettirmek ve tüketicileri ile iletişime geçip, onları daha iyi anlayabilmek, dinlemek ve kendilerini daha iyi anlatabilmek adına onların etkileşimde bulunmak istediler ve en çok sevdikleri Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarında yoğun bir şekilde var olmaya başladılar. Facebook, Mark D’Arcy mobil kullanıma 250 milyon insanın daha katıldığını belirterek 1,25 milyar aktif mobil kullanıcı sayısına sahip olduklarını açıkladı. En yeni bu veriler sosyal medyada Facebook’ un günümüzde markalar için vazgeçilmez bir platform olduğunun en net kanıtıdır.

Bir düşünün…facebook logo

Çok yakında Facebook kendi sanal para birimi yapabilir ve ticaret alanı yarattığında E-Ticaret kavramını bitirip F-Ticaret adıyla markalara, milyarların bir arada bulunduğu bir pazar ” sosyal ticaret ” kavramını sunduğunda dünyanın geldiği noktayı! Nitekim bunun bir göstergesi ve ön hazırlığı olarak görüne ‘ Facebook Canvas’  bu gün haberlere  girdi, peki nedir bu Canvas? Mobil ile daha uyumlu ve daha hızlı reklamlar için kolları sıvayarak işleri kolaylaştıracak bir çare tasarladı. Neredeyse anında yüklenen bu tam ekran yeni nesil reklamlar artık dünyanın dört bir yanındaki reklamverenlerin sesini duyurmaya hazır.

Markalar, pazarlamanın bu değişimine ne kadar hazırsınız? Marka yöneticileriniz ve ajansınız ne kadar tecrübeli ve donanımlı…

Bunu da bir düşünün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ücretsiz site analizinizi yapalım!

Analiz ve raporlama hizmetimizden ücretsiz yararlanın.